۰۹۱۲۴۸۸۴۸۷۷
آخرین بروز رسانی : ۱۳ اسفند ۱۳۹۸

واژگان ISO 9001:2015

۱۱ شهریور ۱۳۹۴

در حال حاضر پیش نویس ISO 9001:2015 منتشر شده و سپتامبر ۲۰۱۵ استاندارد ایزو ویرایش جدید منتشر می شود در بزرگترین تغییرات بصری الزامات استاندارد جدید ، بر روی کلمات خاص می باشد که بدین منظور مهمترین واژگان جدید استاندارد ISO 9001:2015 در زیر مطلب آمده است .

برخی از تغییراتی که مربوط به مفاهیم خاص ساختار جدید استاندارد ISO 9001:2015 شامل اطلاعات مستند شده به جای مدارک و سوابق و واژه هایی نظیر ” نظام نامه کیفیت ” و نماینده مدیریت حذف گردید .
همچنین بجای تامین کننده از ارائه دهنده خارجی ” External Provider ” و جایگزین استثنائات از کاربرد ” Applicability ” استفاده می شود .

نماینده مدیریت : کلمه نماینده مدیریت حذف شده و تعیین مسئولیت ها و اختیارات در بند ۵.۳ ” نقش سازمانی ، مسئولیت ها و اختیارات کارکنان ” مشخص شده است در تمامی الزامات نقش نماینده مدیریت ، با تغییرات جریی از الزاماتISO 9001:2008 لحاظ شده است.

نظامنامه کیفیت : الزام ” نظامنامه کیفیت ” استاندارد ISO 9001:2008 در بند ۴.۳ ” تعیین دامنه کاربرد سیستم مدیریت کیفیت ” و بند ۴.۴ ” سیستم مدیریت کیفیت و فرآیند های آن ” لحاظ شده است .
اطلاعات نظامنامه کیفیت باید بعنوان اطلاعات مستند شده ، نگهداری گردد در ویرایش جدید ISO 9001 ، کلمه نظامنامه کیفیت حذف شده و بجای آن دامنه استقرار سیستم مدیریت کیفیت ، بصورت دامنه محصولی و محل های جغرافیایی تحویل محصول را بصورت اطلاعات مستند شده ارائه می نمایند .

اطلاعات مستند شده : این الزام در بند ۷.۵ استاندارد ISO 9001:2015 شامل کنترل مدارک و کنترل سوابق در ISO 9001:2008 می باشد از انجا که تغییرات قابل توجهی در چگونگی کنترل اطلاعات مستند شده صورت گرفته و تشخیص تفاوت بین مدرک سوابق دشوارتر شده است.
عبارت “نگهداری اطلاعات مستندشده maintain documented information
” تاکید بر واژه ” مدرک ” و عبارت ” باقی ماندن اطلاعات مستند شده retain documented information ” تاکید بر ” سابقه ” دارد .

کاربرد : در استاندارد ISO 9001: 2008، سازمان می تواند الزاماتی که بر توانایی یک سازمان در فراهم آوری محصول و خدمات تاثیر نمی گذارد را استثناء نماید در پیش نویس استاندراد ISO 9001:2015 ، یک سازمان می تواند هر گونه تصمیماتی که مرتبط با سیستم مدیریت کیفیت نمی باشد را بصورت استثناء بیان نموده و از دامنه سیستم مدیریت کیفیت خارج نماید ( بند ۴.۳ استاندارد ویرایش جدید ) هر گونه استثنائات باید صرفا در بند ۷-۴-۱ و ۸ استاندارد محدود شده و نباید روی توانمندی سازمان یا پاسخگویی سازمان در جهت تامین و تضمین انطباق محصول یا خدمات و رضایتمندی مشتری اثر بگذارد .

عملکرد : نتایج قابل اندازه گیری ، عملکرد می تواند یافته های کمی و یا کیفی می باشد عملکرد می تواند در ارتباط با مدیریت فعالیت ها ، فرآیند ها ، محصولات ( شامل خدمات ) و سیستم و سازمان باشد .

پایش : تعیین وضعیت یک سیستم ، یک فرآیند یا یک فعالیت از طریق کنترل کردن ، نظارت و یا مشاهدات می باشد .

بسیاری از کاربران ایزو ۹۰۰۱ ، تغییر اصطلاحات ایزو ۹۰۰۱ را بعنوان تغییر الزامات یاد می کنند تغییر اصطلاحات بسادگی کمترین دیدگاه استاندارد ISO 9001:2015 را ارائه می نماید

کاربران ایزو ۹۰۰۱ ، برای شروع انتقال سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 به ویرایش جدید ISO 9001:2015 و Gap Analysis اولیه سازمان بر مبنای الزامات ISO 9001:2015 ، علاوه بر لغات فوق باید به الزامات ISO 9001:2015 توجه نمایند .

این مطلب توسط مهندس محمد رحیمی گردآوری شده است .

انتشار این مطلب با ذکر نام نویسنده و آدرس سایت www.kkpb.ir بلامانع می باشد .

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

راهنمایی مشاوره مدیریت ، اخذ گواهینامه ایزو و مشاوره تعالی سازمانی