۰۹۱۲۴۸۸۴۸۷۷
آخرین بروز رسانی : ۱۳ اسفند ۱۳۹۸

گواهینامه تعهد به تعالی

۱۰ شهریور ۱۳۹۴

گواهینامه تعهد به تعالی سازمانی، پایین‌ترین سطح تعالی سازمانی در فرآیند جوایز تعالی سازمانی می‌باشد عموماً سازمان‌هایی که می‌خواهند در مسیر تعالی سازمانی سفر سرآمدی را آغاز نمایند در این سطح تعالی از جوایز تعالی حاضر می‌شوند.

سازمان‌هایی که، سطح گواهینامه تعهد به تعالی سازمانی را درخواست می‌نمایند عموماً از روش خودارزیابی پرسشنامه تعالی، اقدام به خودارزیابی سازمان خود نموده و دوره‌های تعالی سازمانی را برای مدیران ارشد و میانی خود برگزار می‌نمایند.
سازمان‌هایی که برای نخستین بار در فرآیند جایزه تعالی حضور می‌یابند، بهتراست برای یکی از سطوح گواهی تعهد به تعالی یا تقدیرنامه برای تعالی درخواست نمایند.
برای دستیابی به گواهینامه تعهد به تعالی سازمانی، سازمان‌ها باید اقدامات زیر انجام دهند:

 • یکی از مدیران ارشد به‌عنوان مدیرتعالی سازمانی تعیین نماید
 • یکی از روش‌های خود ارزیابی بر اساس مدل تعالی سازمانی را اجراء نماید، برای سازمان‌هایی که تازه شروع نموده‌اند روش خودارزیابی پرسشنامه تعالی (پرسشنامه استاندارد یا پرسشنامه اختصاصی) یا روش خودارزیابی پرسشنامه کارگاهی را جهت خود ارزیابی تعالی بکار می‌گیرند.
 • نقاط قوت وفرصت های بهبود را شناسایی نماید
 • برنامه‌های بهبود مرتبط با فرصت‌های بهبود شناسایی شود
  برنامه‌های بهبود الویت بندی شود
 • برنامه زمان بندی برنامه‌های بهبود الویت دار مدون شود.معمولاً سه پرژه بهبود الویت دار شناسایی شده باید تا زمان ارزیابی ارزیابان تعالی در سازمان جاری زی شده باشد. و نتایج آن مورد ارزیابی و اصلاح قرار گرفته باشد
 • دوره‌های تعالی سازمانی در سطح مدیران ارشد و میانی برگزار شود و مدیران با مفاهیم، معیارهای مدل تعالی آشنا شوند.
 • تهیه اظهارنامه تعهد به تعالی ، این اظهارنامه در صفحات محدود معمولاً ۱۵ صفحه ای تهیه می‌شود.

ارزیابی سازمان‌ها برای سطح گواهینامه تعهد به تعالی عموماً به مدت یک روز برگزار می‌شود و ارزیابان در زمان حضور در سازمان متقاضی از موضوعات زیر اطمینان می‌یابند:

 • میزان در ک رهبران از مفاهیم تعالی و معیارهای تعالی سازمانی
 • شواهد اجرای خودارزیابی تعالی سازمانی
  طمینان از میزان مشارکت رهبران در فرآیند خودارزیابی تعالی
 • بررسی پروژه‌های بهبود الویت دار معرفی شده، سه پروژه بهبود معرفی شده در اظهارنامه تعهد به تعالی توسط ارزیابان بر مبنای منطق رادار مورد ارزیابی قرار می‌دهند

لازم به ذکر است امتیازدهی در این سطح جایزه تعالی سازمانی اهمیت ندارد و در صورتی که سازمان اقدامات فوق را انجام داده باشد برای سطح گواهینامه تعالی سازمانی معرفی می‌شود.
در چند سال اخیر شاهد بودیم که برخی از ارزیابان غیر حرفه ای توسط جوایز تعالی سازمانی، سازمان‌های مختلف را ارزیابی می‌نمایند و این به اصطلاح ارزیابان تعالی، حتی گواهینامه تعهد به تعالی سازمانی رابه سازمان‌های متقاضی (سازمان‌هایی که تمامی اقدامات فوق را به‌طور کامل اجراء نمودند) نمی‌دهند.

در صورت تمایل جهت دریافت خدمات مشاوره تعالی سازمانی با شماره زیر تماس بگیرید. 09124884877

این مطلب توسط مهندس محمد رحیمی تهیه شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام محمد رحیمی و ذکر منبع www.kkpb.ir بلامانع می‌باشد.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

راهنمایی مشاوره مدیریت ، اخذ گواهینامه ایزو و مشاوره تعالی سازمانی