۰۹۱۲۴۸۸۴۸۷۷
آخرین بروز رسانی : ۱۳ اسفند ۱۳۹۸

مدیریت دانش

۲۵ فروردین ۱۳۹۹
مدیریت دانش

 امروزه یکی از مهم ترین مسائلی که تمامی سازمان ها فارغ از نوع فعالیت با آن رو به رو هستند، مسئله مدیریت دانش است. مسئله مدیریت دانش به قدری پر اهمیت می باشد که سازمان جهانی استاندارد برای آن استانداردی اختصاصی تدوین کرده است. این استاندارد شامل بایدها و نبایدهایی سطح بالاست که می تواند مبنای ممیزی و اخذ گواهینامه جهانی باشد. البته این تنها کاربرد استاندارد نیست.

شاید بتوانیم این استاندارد را به عنوان یکی از ابزارهای مهم برای بهبود کسب و کار معرفی کنیم.

به بیان دیگر، ایزو ۳۰۴۰۱ سنگ محک جهانی برای ایجاد، پیاده سازی، نگهداری، بازنگری و بهبود مدیریت دانش است. هدف استاندارد ایزو ۳۰۴۰۱ که به طور اختصاصی برای مدیریت دانش ایجاد شده، پشتیبانی از سازمان‌ها برای ایجاد یک سیستم مدیریتی است که زمینه مورد نیاز برای خلق ارزش‌افزوده از طریق دانش را به شکلی موثر فراهم کند.

 

مدیریت دانش به عنوان یک روش پویا بر شیوه‌هایی تمرکز دارد که سازمان‌ها برای خلق و استفاده از دانش بکار می‌گیرند. تا پیش از این استاندارد، مدیریت دانش دارای هیچ تعریف واحد پذیرفته شده‌ای نبوده و هیچ استاندارد جهانی در خصوص مدیریت دانش پیش از این استاندارد در جهان وجود نداشته است. موانع متعددی بر سَر راه مدیریت دانش مُوفق قرار دارد که بایستی بر آنها غلبه کرد و شاید بتوان بیان نمود تمامی این موانع توسط این استاندارد رفع میگردد.

جهت دانلود متن استاندارد ISO 30401 مدیریت دانش اینجارا کلید کنید

راهنمایی مشاوره مدیریت ، اخذ گواهینامه ایزو و مشاوره تعالی سازمانی