۰۹۱۲۴۸۸۴۸۷۷
آخرین بروز رسانی : ۱۳ اسفند ۱۳۹۸

ISO22001:2005

۱۱ شهریور ۱۳۹۴

ISO22000Header

ISO 22000

Or

Haccp

مردم انتظار دارند غذایی که مصرف می کنند سالم ومناسب باشد. بیماری وآسیب ناشی از مواد غذایی در بهترین حالات نامطلوب ودر بدترین شکل می تواند کشنده باشد. ولی پیامدهای زیانبار دیگری نیز دارد. شیوع بیماری ناشی از غذا می تواند به تجارت و توسعه جهانگردی (توریسم) آسیب وارد سازد و به از دست رفتن درآمد، عدم اشتغال وپیگرد قانونی منجر شود.

درعین حال فساد غذا باعث افزایش ضایعات و هزینه می شود و می تواند برتجارت غذا و اطمینان مصرف کننده تاثیر منفی بگذارد.

تجارت بین المللی غذا و افزایش صادرات از نظر اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت است و سبب سهولت گسترش بیماری در سراسرجهان نیز می شود .عادات غذایی در بسیاری ازکشورها در طول دو دهه گذشته دستخوش تحول گردیده و تولید مواد غذایی جدید و تکنیکهای آماده سازی وتوزیع درگستردگی این امر موثر بوده است.

بنابراین ، کنترل بهداشتی کارا برای اجتناب از به خطر افتادن سلا متی انسان و نتایج اقتصادی نامطلوب ، فساد مواد غذایی و بیماری های ناشی ازغذا و صدمات حاصله ضروری است. همه افراد ، از جمله کشاورزان ، دامداران ،تولیدکنندگان ، دست اندرکاران موادغذایی و مصرف کنندگان ، در قبال حصول اطمینان از ایمنی و مناسب بودن غذا برای مصرف مسئولیت دارند.

اینگونه سیستمهای مدیریتی بنیادی استوار برای حصول اطمینان از بهداشت و سلامت مواد غذایی فراهم آورده است و باید همگام و همراه با آیین کارهای بهداشتی (درموارد مقتضی)و راهنماها و معیارهای میکروبیولوژیکی رعایت شود . در این راستا زنجیره غذایی از تولید اولیه تا مصرف نهایی مورد بحث قرار می گیرد در هر مرحله کنترلهای بهداشتی کلیدی ذکرمیشوندواستفاده ازسیستم تجزیه وتحلیل خطرونقاط کنترل بحران(HACCP)، هرجا که ممکن باشد پیشنهاد می گردند.کنترلهای شرح داده شده دراین استاندارد ISO22000 در سطح بین المللی برای حصول اطمینان از ایمنی ومناسب بودن ماده غذایی برای مصرف ضروری تشخیص داده شده اند.این سیستم برای دولتها ، صنعت(شامل تولید کنندگان اولیه ، تولیدکنندگان ، خدمت دهندگان وخرده فروشها) و مصرف کنندگان توصیه شده است. در تمام بخش های این سیستم اهدافی که باید به آن دست یافت ونیز اصولی که در ورای این اهداف در رابطه با ایمنی ومناسب بودن مواد غذایی وجود دارد ، بیان می گردد.

اگرچه ممکن است عملیات بهداشتی بر مواد غذایی مختلف با یکدیگر تفاوت بسیار داشته باشد ولازم شود در موارد مقتضی از آیین کارهای خاص استفاده شود، ولی دراین سیستم بر اساس الزامات و استانداردهای موجود ملی و بین المللی کنترلهای مورد نیاز بهداشتی که در طول زنجیره غذایی تا مرحله فروش بایدبکار رودمشخص می نماید. حتی این استاندارد فاکتورهائی را که مصرف کننده بایستی در نظر داشته باشد تا ماده غذائی فاسد نشود را در بر دارد.

سوال اساسی درهر مورد این است که از نظر ایمنی و مناسب بودن غذابرای مصرف چه چیزی لازم و مناسب است ؟ این استاندارد موارد مناسب را نشان می دهدکه چنین پرسشهایی احتمالا در کجا مطرح می گردد. در هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شرایط مورد نظر ضروری هستند یا مناسب؛میزان احتمال خطر می بایست ترجیحاً در چهار چوب (HACCP) مورد ارزیابی قرار گیرد.بدین ترتیب شرایط موجود در آیین کارانعطاف پذیرند ودر راستای هدف کلی تولید غذای سالم ومناسب برای مصرف تدوین شده اند:لازم به ذکر است تنوع زیاد فعالیت ها و احتمال میزان خطر در تولید غذا مد نظر خواهد بود .

لازم به یاد آوری است GMPوCCP به عنوان فاکتورهای اولیه پیاده سازی سیستم HACCP,و یا ISO 22000 خواهد بود .و به عنوان یکی از ابزار های قدرتمند این سیستمها استفاده می شود .

سازمانها بر اساس تمایل می توانند GMPوCCP را در سازمان خود به صورت مستقل نیز پیاده سازی نمایند،ولیکن جای تامل دارد. زمانی که 75% کار انجام گرفته باشد آیا صرفه ریالی و یا صرفه زمانی و معنوی دارد که 25%باقیمانده سیستم پیاده نشود.تا بتوان در مجامع بین اللملی ادعا به ایمنی صنایع غذائی را داشته باشیم ؟

امید است این مختصر توانسته باشد چکیده ای از بینهایت مزایای پیاده سازی سیستمهای مدیریت در صنایع را عنوان و تا بتوان بر اساس آن تصمیمات جامعی در راستای هر چه آباد تر نمودن کشور عزیزمان ایران گرفته باشیم .

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عبارت امنیتی *

راهنمایی مشاوره مدیریت ، اخذ گواهینامه ایزو و مشاوره تعالی سازمانی